Akabe Trafo Enerji A.Ş.

Rezerve İmalatı

Yağ genleşme depolu tipteki dağıtım ve 
güç transformatörinin ısı ile yağ hacmi artar,
Artan yağ hacminin transformatör kazanına 
zarar vermesi için genleşme deposu (rezerve) kullanılır.

Akabe Trafo Enerji A.Ş.

Kapak İmalatı

Dağıtım ve güç transformatörlerinin aktif kısmı
ile giriş çıkış bağlantı bushingleri arasında 
bulunan ve kazan üst koruma görevini üstlenen
plakaya kazan kapağı denir.


 • Transformatör Kazan Kapağı

  Kazan kapağı giriş ve çıkış bushingleri ile yağ göstargesi, termometre ve kademe değiştiricinin bulunduğu trafonun üst plakasıdır. Kazan kapağı, projesine göre plazma yahut lazer ile kesimi yapılan kapak plakası üzerine bushing saplamaları, kaldırma kulakları, termometre cebi, yağ dolum manşonu, aktif kısım kaldırma düzeneği, varsa anti manyetik ag bushing plakası ile varsa genleşme deposu bağlantı elemanları vb yardımcı elemanların kaynak edilmesi ile tamamlanır. Kapak imalatında dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Boyut ve ölçülerin tutması,
  • Delik çapları ve konumlarının uygun ve düzgün kesilmiş olması,
  • Kaynaklarda kaçak olmaması,
  • Yüzey üzerinde kaynak çapağının oluşmamasıdır.
 • Geneleşme Deposu (Rezerve) Nedir?

  Elektrik dağıtım ve güç transformatörleri hermetik ya da genleşme depolu tipte üretilmektedir. Geneleşme depolu transformatör kazanlarında I2R ve hysterisis kayıplarından kaynaklanan ısı artışı, izolasyon yağının genleşerek hacminin artmasına sebep olmaktadır. Genleşen izolasyon yağının transformatör kazanını deforme etmeden kendine boş hacim bulması için genleşme deposu (rezerve) kullanılır.

  Kazan kapağına montajı yapılan bu silindirik depo genleşen yağın dolduracağı boş alan oluşturur. Üzerinde bulunan yağ doldurma kapağı ile eksilen yağ ilavesi yapılabilir. 

  Ayrıca nem tutucu ile genleşme deposunun yüzeyine çıkan nem buradaki slikagel içerisinde tutularak transformatörün ömrü uzatılmış olur. Yine genleşme deposu yan yüzeyinde bulunan yatay yağ göstergesi ile transformatör yağ seviyesi gözlemlenir.

  Müşteri talebine göre trafo kazanı ile genleşme deposu arasına Bucholz Rolesi montajı yapılmaktadır.

Hakkımızda

Akabe Trafo olarak tecrübemizi üretime yansıtarak deneyimli ve dinamik personel kadromuz, etik değerlere saygılı ticaret anlayışımız, sürekli gelişim odaklı ARGE faaliyetlerimiz ile %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir firmayız. Urfa (Koçören) Organize Sanayi bölgesinde bulunan 1000 m2 kapalı alana sahip tesisimizde yaptığımız üretim işlemleri aşağıdaki gibi özetlenebilir: 

 1. Plazma kesim
 2. Abkant büküm
 3. Dalga duvar üretimi (120 ton/ay)
 4. Trafo kazan üretimi (500 adet 400 KVA/ay)
 5. Yüzey hazırlık işlemleri
 6. Sprey ve akıtma boya ve fırınlama işlemleri.

Teknik ekibimiz hizmetinizde.
Teklifiniz 48 saatte elinizde.

TEKLİF İSTE

Ürün ve Hizmetlerimiz

Akabe Trafo fabrikasında imal edilen ürünler ve sunulan hizmetlere kısa bir bakış:

Dalga Duvar İmalatı

Akabe Trafo 1.2mm veya 1.5mm kalınlıkta 1600 mm genişlikte sac işleyerek müşteri projelerine uygun şekilde dalga duvar imalatı yapmaktadır.

Plazma Kesim & Büküm

CNC taBanlı tam otomatik plazma kesim makinamız ve abkant büküm makinalarımız sayesinde kazan ara imalatı olan kesim ve büküm işlemleri bünyemizde yapılmaktadır.

Kazan İmalatı

Fabrikamızda, 25 kva'dan 10.000kva'ya kadar dalga duvarlı ya da radyatörlü tip dağıtım ve güç trafolarının imalatı yapılabilmektedir.

Kazan Kaçak Testi

Transformatör ömrünü doğrudan etkileyen sızdırmazlık testi fabrikamızda bulunan test platformumuzda 0.30 Mbar basınç altında penetran sıvısı ile tahribatsız ölçüm yöntemi ile yapılmaktadır.

Kapak & Rezerve İmalatı

Hermetik ya da yağ genleşme depolu tipteki dağıtım ve güç transformatör kazanlarının imalatları projesine uygun şekilde yapılmaktadır.

Yüzey İşlemleri

İstenmesi durumunda kazanlara SA 2.5 kumlama yapılımaktadır. Müşteri isteğine bağlı olarak uygulanan sprey ya da akıtma boya ile fırınlama işlemi kazan dayanım süresini arttırmaktadır.