Akabe Trafo Enerji A.Ş.

Kumlama

Kumlama, yüzeylerin temizliği için görsel bir
değerlendirme yöntemi sağlar ve yüzey kaplama
sistemlerini belirlemek için yaygın olarak kullanılır.
Trafo kazanlarına Sa 2½ standardı uygulanmaktadır.

Akabe Trafo Enerji A.Ş.

Boyama

Akıtma boya tekniği, transformatör tanklarının 
boyanmasında kullanılan en yaygın yöntemdir.
Bu yöntem sayesinde dalga duvarlar araları dahil
olmak üzere tüm yüzey ile aynı şekilde boyanabilmektedir.


 • Yüzey Hazırlama

  Tüm boya kaplamalarının performans ve dayanıklılığı, yapılan yüzey hazırlıklarından önemli ölçüde etkilenir. Çelik yapılar söz konusu olduğunda bu durum daha önemli bir hal alır. Yüzey hazırlama yönteminin seçimi korozyonu önleme noktasında hayati önem arz eder. Boya kaplamalarının pratik performansı, boyamadan önce yüzeyin koşulundan önemli ölçüde etkilenir. Temel ilgili faktörler:

   - Pas ve demiroksit katmanı
   - Tuz, toz, yağ ve gress gibi kirletici varlığı
   - Yüzey profili

  ISO 8501, yüzeylerin temizliği için görsel bir değerlendirme yöntemi sağlar ve yüzey kaplama sistemlerini belirlemek için yaygın olarak kullanılır. Bu standart, Sa1, Sa2, Sa 2½ ve Sa 3 olarak 4 bölüme ayrılmıştır.

  Boya ve kaplama işleminden önce, tüm yağ, pas ve boya kalıntılarından çelik yüzey temizlenmelidir. Transformatör kazanlarında kumlama, düzgün ve temiz bir yüzey elde etmenin en etkili yoludur. Kumlama sırasında grit basınçlı hava vasıtasıyla yüzeye tatbik edilir. Böylece yüzey, istenen oranda aşındırılarak temizlenmiş olur. Grit büyüklüğü aşındırma oranına göre değişim göstermekte olup transformatör kazanlarında ince metal plakalar kullanıldığından, ekstra ince tiplere sahip silika kumu kullanılır.

  Transformatör kazanları, Akabe Enerji A.Ş.’nin bünyesinde bulunan kumlama kabinetlerinde, genel olarak Sa2.5 kumlama standardında kumlanır.  Ayrıca şirketimizde, kumlama kabinetleri için gerekli olan kurutma, havalandırma ve filtrasyon sistemleri de bulunmaktadır.

 • Boyama

  Bilindiği üzere, güç ve dağıtım trafoları enerji nakil hatlarının en pahalı bileşenleridir.  Transformatörler, özellikle soğutma sistemi bileşenleri ve iyi bakım ile planlanan süre boyunca verimli çalışabilirler. Müşteri isteklerine ve boyama tesisimizin imkânlarına uygun olarak en iyi boyama yöntemini ve malzemesini seçiyoruz ve %100 kaplanmış korozyon önleyici yüzeyler üretiyoruz.

  Akıtma boya tekniği, transformatör tanklarında kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dalga duvarlar, termometre cepleri, bushing bağlantı noktaları ve kaldırma kulakları açık alan kallayacak şekilde boyanabilmektedir. Ayrıca tankın dalga duvar iç kısımları tamamen boyanarak yüzey koruma uygulaması en iyi şekilde sağlanır.

  Akabe enerji A.Ş. olarak size yüzey hazırlama ile boyama işlemlerini bir arada sunuyoruz. Kumlama işleminin ardından akıtma boya tekniği ile boyanan transformatör kazanları geleneksel tekniklere göre boyanmış kazanlara göre daha fazla yüzey dayanımına ve uzun ömre sahip olmaktadırlar.

  Boyama işleminden sonra uygulanan fırınlama işlemi ile kuruma kısa sürede sağlanarak boyanın yüzeye daha sağlam şekilde tutunması sağlanmış olur.

Hakkımızda

Akabe Trafo olarak tecrübemizi üretime yansıtarak deneyimli ve dinamik personel kadromuz, etik değerlere saygılı ticaret anlayışımız, sürekli gelişim odaklı ARGE faaliyetlerimiz ile %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir firmayız. Urfa (Koçören) Organize Sanayi bölgesinde bulunan 1000 m2 kapalı alana sahip tesisimizde yaptığımız üretim işlemleri aşağıdaki gibi özetlenebilir: 

 1. Plazma kesim
 2. Abkant büküm
 3. Dalga duvar üretimi (120 ton/ay)
 4. Trafo kazan üretimi (500 adet 400 KVA/ay)
 5. Yüzey hazırlık işlemleri
 6. Sprey ve akıtma boya ve fırınlama işlemleri.

Teknik ekibimiz hizmetinizde.
Teklifiniz 48 saatte elinizde.

TEKLİF İSTE

Ürün ve Hizmetlerimiz

Akabe Trafo fabrikasında imal edilen ürünler ve sunulan hizmetlere kısa bir bakış:

Dalga Duvar İmalatı

Akabe Trafo 1.2mm veya 1.5mm kalınlıkta 1600 mm genişlikte sac işleyerek müşteri projelerine uygun şekilde dalga duvar imalatı yapmaktadır.

Plazma Kesim & Büküm

CNC taBanlı tam otomatik plazma kesim makinamız ve abkant büküm makinalarımız sayesinde kazan ara imalatı olan kesim ve büküm işlemleri bünyemizde yapılmaktadır.

Kazan İmalatı

Fabrikamızda, 25 kva'dan 10.000kva'ya kadar dalga duvarlı ya da radyatörlü tip dağıtım ve güç trafolarının imalatı yapılabilmektedir.

Kazan Kaçak Testi

Transformatör ömrünü doğrudan etkileyen sızdırmazlık testi fabrikamızda bulunan test platformumuzda 0.30 Mbar basınç altında penetran sıvısı ile tahribatsız ölçüm yöntemi ile yapılmaktadır.

Kapak & Rezerve İmalatı

Hermetik ya da yağ genleşme depolu tipteki dağıtım ve güç transformatör kazanlarının imalatları projesine uygun şekilde yapılmaktadır.

Yüzey İşlemleri

İstenmesi durumunda kazanlara SA 2.5 kumlama yapılımaktadır. Müşteri isteğine bağlı olarak uygulanan sprey ya da akıtma boya ile fırınlama işlemi kazan dayanım süresini arttırmaktadır.